top of page

Moc oddechu...

"Bez jedzenia można żyć dwa miesiące, bez picia dwa tygodnie, a bez powietrza zaledwie parę minut"

Mistrz Hong Yiiang
Znaczenia oddechu nie sposób przecenić. Jest podstawą naszego przeżycia. Już kilkuminutowy jego brak oznacza dla człowieka ryzyko trwałego uszkodzenia mózgu, a w konsekwencji śmierć. 

Wraz z oddechem dostarczamy do naszych ciał tlen, który jest niezbędny do przetrwania i zdrowego funkcjonowania dla komórek naszego organizmu.

Nic więc dziwnego, że aktywność ta jest przedmiotem obserwacji i dociekań człowieka od tysięcy lat.  Jest elementem mądrości TAO, czy Ayurwedy. 

Często łączona również z duchowością, czy mistycyzmem, również współcześnie była i jest nadal badana i usprawniana choćby przez takie osoby  jak Konstantyn Butejko,  czy Wim Hof.

Możliwości uzyskania ponadnormatywnych efektów w zakresie wytrzymałości organizmu na obciążenia fizyczne (wydolność, odporność na niskie lub wysokie temperatury), jak i psychiczne spowodowały, że treningi oddechowe stały się nieodłącznym elementem doskonalenia sportowców i funkcjonariuszy służb specjalnych.


Uważny oddech oraz celowane jego wykorzystanie  wpływa na radzenie sobie ze stresem, rozluźnienie lub mobilizację organizmu, wzmocnienie możliwości chwilowego skupienia, jak i długofalowe efekty zdrowotne. 

Z taoistycznego punktu widzenia, oddech znaczy dla ciała znacznie więcej niż dieta, gdyż oddechowi przypisuje się znacząca rolę w zakresie równowagi bioelektrycznej.


Oddech przywraca nas do realiów tu i teraz.  Łączy z teraźniejszością. Jest znakomitym narzędziem do treningów skupienia, bowiem obserwowanie oddechów, czy ich liczenie skutecznie odsuwa na drugi plan różnego rodzaju natrętne myśli. Wydłużany oddech działa relaksująco, intensyfikowany - pobudzająco. 

Wiedza o oddechu stanowi cenne narzędzie w usprawnieniu i ukierunkowaniu swojego funkcjonowania oraz utrzymania zdrowia i długowieczności.


Zatem... Weź głęboki oddech i zapoznaj się z podstawowymi informacjami o jego znaczeniu.  Zapraszam Cię do lektury mojego e-booka "Autoterapia oddechem"

Dzięki tej wiedzy, będziesz mogła/mógł samodzielnie  dobierać praktyki oddechowe do własnych potrzeb i osiągniesz zaskakujące efekty zarówno w obszarze zarządzania emocjami, jak i w obszarze kondycji fizycznej, czy zdrowia.

14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page