top of page

EFT - proste rozwiązanie na trudne wyzwania


EFT, czyli Techniki Emocjonalnej Wolności to zbiór narzędzi do pracy z napięciem emocjonalnym oraz wszelkimi trudnościami w naszym życiu, u podstaw których leżą emocje i wywołujące je przekonania. Spektrum jest tu bardzo szerokie, gdyż to właśnie emocje uruchamiają zakodowane w naszej podświadomości programy, za którymi idą konkretne zachowania – niejednokrotnie – uprzykrzające i sabotujące nasze życie.
EFT wykorzystuje się w celu neutralizacji i uwalniana lęków, zmiany nawyków, zmian w relacjach z drugim człowiekiem, pracą, pieniędzmi, samym sobą, czy społecznością, zmian przekonań, które mogą blokować rozwój lub generować niechciane zachowania, poprawy jakości zdrowia, wsparcia rozwoju, wzmocnienia poczucia własnej wartości, kreacji sukcesu i ogólnie pojętego dobrostanu.


Zatem EFT to praca z emocjami i podświadomością – pomimo prostoty w metodologii i zastosowaniu, bardzo głęboka i generująca zauważalne zmiany. Nie przypomina jednak ani hipnotycznego transu, ani medytacji. Nie jest również typową rozmową terapeutyczną.


Jak zatem wygląda sesja EFT i co się w jej czasie dzieje ?

 

Aby zrozumieć, co się dzieje w czasie sesji – kilka zdań o podstawach teoretycznych EFT.

 

W Technikach Emocjonalnej Wolności łączone są zasoby z kilku obszarów:

  • medycyny chińskiej – w postaci systemu kanałów energetycznych, zwanych meridianami, na które oddziałuje się m. in. w trakcie akupunktury, czy akupresury,

  • psychologii – w postaci rozumienia złożoności ludzkiej psychiki, szczególnie w obszarze poznawczości i emocjonalności, a także wpływu myśli i przekonań na rodzące się emocje i zachowania,

  • holistycznego ujęcia człowieka – w myśl którego ciało fizyczne, umysł, emocje i energetyka stanowią niepodzielną jedność, wpływając jednocześnie na siebie nawzajem.

 

Za ojca EFT uznaje się Garego Craig’a, jednak obecnie funkcjonuje wiele odmian i modyfikacji proponowanych przez niego rozwiązań, które powstawały wraz z rozwojem praktyk kolejnych trenerów tej metody i łączeniem ich z dorobkiem innych dziedzin (jak fizyka kwantowa, totalna biologia, rosyjska medycyna informacyjna itd…).

 

Jak wspomniałam, w EFT łączymy wiedzę o kanałach energetycznych, zwanych meridianami z wiedzą psychologiczną. W wyniku tego pierwszego – elementem sesji jest opukiwanie przez Klienta pewnych charakterystycznych punktów, położonych na twarzy, dekolcie, tułowiu i rękach, w celu pobudzenia zasobów energetycznych.

W związku z drugim elementem (psychologia), Klient wypowiada frazy odnoszące się do jego odczuć, myśli, przekonań. Powtarza je za Trenerem, który formułuje je na bieżąco, na bazie tego, co słyszy od Klienta.

Klasyczna sesja składa się zatem z rozmowy wstępnej, w czasie której Klient opowiada o swoich trudnościach i odczuciach jakie charakteryzują go w zmaganiu się z problemem, a następnie następuje ciąg tzw. rundek, w trakcie których Klient opukując wskazane miejsca, powtarza za terapeutą zdania sformułowane na podstawie Jego wcześniejszych wypowiedzi. Pomiędzy rundkami, Klient przygląda się swoim odczuciom, reakcjom  w ciele oraz pojawiającym się emocjom i myślom. Zwykle odczucia te są drogowskazami, jakiego typu przekonania i obszary mogą stać ze trudnościami Klienta. Czasami w czasie sesji wykorzystuje się wizualizację i pracę na symbolach, gdyż podświadomość posługuje się symbolami właśnie - wszystko ma miejsce ze szczególną wrażliwością na to, co jest ważne dla Klienta.


Celem sesji jest neutralizacja niekomfortowych emocji i reakcji w ciele Klienta na myśl o trudnym doświadczeniu, czy problemie. Ja osobiście nazywam to swoistym oswajaniem się z doświadczeniem, czy przekonaniem i płynącymi z niego emocjami.

 

Co się dzieje w efekcie ?

 

Kiedy w wyniku sesji „problem” staje się mniej obciążający lub zupełnie zneutralizowany w sensie emocjonalnym, w ciele i emocjach zaczyna dziać się magia. Jeśli coś nie budzi już lęku, wstrętu, obaw, czy niechęci – ciało przestaje reagować stresem na myśl o tym. Nie następuje już wyrzut kortyzolu i adrenaliny, nie ma napięcia w ciele, nie ma poczucia bezradności ani osaczenia. Powstaje pewna przestrzeń, którą psychika zaczyna wypełniać nowymi połączeniami neuronalnymi, które można w czasie sesji odpowiednio ukierunkować. Przykładowo w przypadku lęku przed egzaminem, w końcowej części rundek mogą pojawić się sugestie typu: „W czasie egzaminu wypowiadam się swobodnie i z przekonaniem”, „Potrafię systematycznie i konsekwentnie przyswajać niezbędny materiał”, „Egzamin piszę sprawnie i z lekkością”. Mózg i podświadomość połączy dotychczasowe doświadczenia z nowymi przekonaniami, które będzie charakteryzować spokój, poczucie sprawczości lub inne pozytywne odczucia. Brzmi zbyt prosto ? Warto się przekonać, czy działa równie skutecznie.


W czasie sesji EFT nie skupiamy się na teoretycznych zawiłościach działania ludzkiej psychiki (w odniesieniu do Klienta), tylko w praktyce oddziałujemy na energetykę i podświadome programy oraz powstające w związku z nimi emocje. Neutralizacja emocji zazwyczaj przynosi natychmiastową ulgę i przestrzeń do zmian – bowiem mózg nie znosi próżni. Stąd względnie szybkie, w porównaniu z tradycyjnymi metodami, efekty, w postaci konkretnych zmian w podejściu, ocenie, emocjach, czy zachowaniu w kłopotliwych dotychczas obszarach.


Czy chcesz dowiedzieć się więcej o EFT ? Czy chcesz przykłady konkretnych rundek na określone problemy ?

Jeśli zainteresowała Cię ta metoda, zostaw komentarz, zadaj pytanie lub skontaktuj się ze mną mailowo pod adresem: agnieszka@agnieszkakulakowska.pl

 

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page